Často spolupracuji s ženami, které jsou v začátcích podnikání na volné noze. Všimla jsem si, že mají určité podobné znaky: 

  1. věnují mnoho energie a volného času do svého vzdělávání,
  2. mají okolo 10 – 20 hodin týdně soustředěného času na práci,
  3. pro své zákaznice a zákazníky by dýchaly,
  4. podnikají, aby mohly věnovat péči a čas svým dětem a rodině,
  5. jsou inspirativní a mají skvělé nápady.

Proč tedy o sobě také všechny více či méně pochybují? 

Když každé „ještě na tohle nejsem expert“, „za tuhle skvělou službu mi nikdo její reálnou hodnotu nezaplatí“, „měla bych být lepší máma, partnerka, kamarádka“ tyto báječné ženy stojí energii, která jim potom v podnikání chybí?

Čím více podobných myšlenek podnikatelku zaplavuje, tím je pravděpodobnější, že si jen tak tak vydělá na své živobytí. A ještě většinou bez času pro sebe a na svůj odpočinek. 

Přiznávám, i já sama velmi dobře vím, o čem se tu mluví. 

Proč to tak je? 

Během života v české společnosti nás formovaly vlivy, které se mohly hodně zarýt pod kůži. 

1. „Když budeš hodná holčička, budeš chválená, přijímaná.“

Už od útlého dětství jsme se naučily chovat tak, jak si myslíme, že se to asi očekává od hodných holčiček. Své projevy svého vzteku, frustrací, obav, nebo hlasité projevy radostí – protože „to přece hodné holčičky nedělají“. Popřely jsme svou autenticitu.

2. „Hlavně neudělat chybu a mít dobré známky“

Povinná školní docházka si také vybírá svou daň. Mít dobré známky znamená plnit úkoly, napodobovat hezké obrázky, psát písemky a neptat se moc po smyslu – k čemu mi do života budou znalosti, které ve škole získám? Jak mi pomohou žít spokojený život? 

A proč není pozornost zaměřena na to, kdy se danou problematiku naučím? Proč se špatnými známkami trestají chyby, které jsou na cestě učení a zdokonalování nutné? 

3. Ženský měsíční cyklus aneb „já na mnoho způsobů“

Nevyhnutelné změny hladin ženských hormonů v těle mají značný vliv na podobu výstupů naší práce i na to, jak jako ženy samy sebe vnímáme. Několik dní v měsíci je naše důvěra v sebe sama velmi nízko. Uvědomujeme si, co vše bychom chtěly v životě jinak. Další dny jsme plné elánu a plánování. Další dny sršíme nápady, vizemi, schůzkami, že vlastně často nezbyde čas plány uskutečňovat. Několik dní také máme vysokou víru ve svoje schopnosti, máme pocit, že zvládneme lámat skály. Jsme výkonné na 200%, vstupujeme do velkých projektů. Jenomže za pár dní je to pryč. A přijdou dny, kdy se nám chce přemítat, studovat, snít, nechat o sebe pečovat. 

Možná čtete tyto řádky a jste zděšena.

Jak se s tímhle dá žít a nezbláznit se? Stačí změna náhledu. Co kdyby se Vaše proměny staly darem, se kterým umíte pracovat? Začátkem je uvědomit si – že my ženy prostě biologicky fungujeme jinak než muži. Nejsme každý den Terminátor, jenom pár dní v měsíci. 

Jako koučka respektuji každou ženu individuálně v kontextu jejích životních zkušeností a podporuji ji na cestě objevování autentické podnikatelské sebedůvěry a životní rovnováhy. Když se po 12 koučovacích sezeních loučíme, odchází žena, která v sebe věří každý den. Je odvážná dělat nové věci pro růst svého podnikání. Ví, že dělat chyby je normální. Baví ji učit se a růst ve všem, co dělá. Dělá kroky, které ji vedou k jejím snům. 

Chcete zjistit, jestli je spolupráce se mnou to pravé i pro Vás? Pojďme si zavolat. Během 20 minut mi povíte o svých touhách, plánech i přáních. Termín si můžete vybrat hned zde. 

Co ode mě můžete čekat? 

Během spolupráce Vám budu pevnou oporou, abyste poznala všechny své podoby a uměla z nich těžit přínosy pro své podnikání. Naučím Vás najít si ve všem, co v životě zažíváte, užitečné tipy sama pro sebe, abyste příště podobné situace zvládla v naprosté pohodě. 

Dodám Vám odvahu přemýšlet o Vašich velkých přáních v delších časových horizontech. Pojďte se se mnou nést na vlně energie důvěry v sebe sama. Pojďte si do hlavy pevně usadit „To dám!“.

Chcete se na něco zeptat nebo rovnou zavolat?